Salı, 03 Nisan 2018 12:53

Bursa Uluslararası Film Günleri Kapanış Gösterimini “Ülkesiz Şarkılar” Filmi ile Yapacak Özel

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Bursa Uluslararası Film Günleri kapanış Gösterimini Yönetmen Ayat Najafi'nin Katılımı İle Yapacak

Bursa Uluslararası Film Günleri 3 Nisan akşamı Goethe-Institut İstanbul ve Tarabya KA desteğiyle Ayat Najafi’nin “Ülkesiz Şarkılar” filminin gösterimi ve yönetmen söyleşisiyle kapanış etkinliğini gerçekleştirecek.

AllianceFrançaise Bursa, Antalya Sinema Derneği, Bursa Türk Fransız Kültür Derneği, Consulate General of Sweden İstanbul, Goethe-Institut İstanbul, InstitutFrançais, Koza, Nilüfer Belediyesi, Tarabya KA, SwedishInstitute’nin destekleriyle bu yıl ilke defa yapılan Bursa Uluslararası Film Günleri bu akşam (3 Nisan 2018) kapanış etkinliğini Ayat Najafi’nin “Ülkesiz Şarkılar” filminin gösterimi ve yönetmen söyleşisiyle gerçekleştirecek.

Aykırı Sinema Derneği ve destekçileriyle birlikte bu yıl ilk defa gerçekleştirilen Bursa Uluslararası Film Günleri kapsamında on dört film gösterimini yapıldı. Türkiye sinemasından dört film, dünya sinemasından on film gösterimi yapıldı. Gösterimi yapılan filmlerden Nar filmi ile Ümit Ünal, Zefir film ile Belma Baş, Adalet Oyunu filmi ile Mahur Özmen söyleşileriyle Bursa Uluslararası Film Günleri’ne katıldı.

Film Günleri kapsamında ayrıca Antalya Sinema Derneğinin bir projesi olan “En İyi On Kısa Filmi” ve “En İyi On Kısa Animasyon Filmi”nin gösterimleri, “Necla Çelik ile Film Okuma Atölyesi”, Altyazı Dergisi Yazarı ve Genel Yayın Yönetmeni Fırat Yücel’in katılımıyla “Filmleri Eleştirmek” başlıklı söyleşi ve Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim görevlisi Burak Bakır ile “Sinema ve Psikanaliz” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirildi.

Bursa Uluslararası Film Günleri Kapanış Programı ise şöyle:

19:00 Kokteyl

20:00 "Ülkesiz Şarkılar" film gösterimi

21:30 Yönetmen AyatNajafi ile Söyleşi

Yer: Konak Kültürevi – Nilüfer/Bursa

Tarih: 3 Nisan 2018 – Saat: 19:00

Ülkesiz Şarkılar Filmi

Yaşamı yaratma kuvvetleri toprağınkiyle eş kadınların şarkıları, toprağın sınırları tanımadığı gibi, hiçbir zaman sınırları tanımadı. Fakat yasakların, ülke adlarıyla örgütlenmiş sınırları her zaman oldu. İran, kadınların şarkılarına yasak koymuş bu ülkelerden biri: Kadınların solist olarak erkek dinleyicilerin önünde şarkı söylemesi yasak. Besteci Sara Najafi ve yönetmen AyatNajafi “Ülkesiz Şarkılar” filmleriyle, ülkeleri İran’da, 1979’dan beridir kadınlara konmuş bu yasağı aşma mücadelelerini anlatıyor.

“Ülkesiz Şarkılar” filmi 2017’de Almanya Film Ödülleri’nde, 2014’de Montréal Film Festivalinde “En İyi Belgesel” ödüllerini aldı. 2015 İnsan Hakları İzleme Örgütü Uluslararası Film Festivali ödülünü kazandı.

 Gösterim ücretsizdir.

Okunma 1743 defa Son Düzenlenme Salı, 04 Aralık 2018 17:58

"Bu web sitesi Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır."

"Bu web sitesinin içeriğinin sorumluluğu tamamıyla Aykırı Sinema Derneği'ne aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır."

Etinlikler Takvimi

« Ocak 2020 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Sosyal Paylaşım

©2020 AykırıSinema.com Tüm Hakları Saklıdır.

Search