Pazar, 19 Kasım 2017 20:35

Uluslararası Zeugma Film Festivali Başlıyor

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Uluslararası Zeugma Film Festivali Başlıyor

Kırkayak Kültür'ün bu yıl 6'ısını düzenlediği Uluslararası Zeugma Film Festivali 22-26 Kasım tarihleri arasında Gaziantep'teki izleyicileri ile buluşuyor. Avrupa'dan Ortadoğu'dan ve Türkiye sinemasından kaliteli ve bol ödüllü filmlere ev sahipliğini yapan Uluslararası Zeugma Film Festivali Gaziantep'te "Hemşerilik komşuluk ve birlikte yaşam" temasıyla izleyicileri ile buluşmaya hazırlanıyor.

“Yaşadığımız kentlere, göçle yeni gelenlerle, toplumsal uyum ve birlikte yaşam pratiklerinin, kültür ve sanatın evrensel gücüyle desteklenmesi gerektiğini, kültür ve sanatın, toplumların bir arada yaşamasını ve toplumsal uyumu kolaylaştıran, toplumun farklı kesimlerinin birbirlerine temas ettiği ortak alanlar olduğunu, bu temas noktalarını genişleten alanlarda çalışmalar yapmanın öneminin bilinciyle kurumsal çalışmalar yapıyoruz. Bu nedenle bu yıl festival “hemşerilik, komşuluk ve birlikte yaşam” temasıyla düzenleniyor.

Kırkayak Kültür, yeni hemşerilerini ve onların kültürel birikimlerini bir zenginlik olarak düşünmekte ve kentin kültür ve sanat hayatına yeni bir katkı olarak ele almaktadır. İki toplumun bir arada yaşamayı öğrenme sürecinde kültür ve sanat faaliyetlerinin önemine vurgu yapmaktadır. Bu yıl film festivaline Gaziantep’in yeni hemşerileri, Suriye’den gelen komşularımızı da katmayı hedefleyen bir çalışma yürütüldü̈. Bu festival Suriyeli sanatçılar ve kültür sanat alanında çalışan STK’lar, göç/mülteci alanında çalışan STK’lar ve kamu kurumlarıyla ortak düzenlendi. Festival kapsamında, Gaziantep’te Ortadoğu sinemasından Arapça filmler Türkçe altyazı ile yine Türkiye ve Avrupa sinemasından filmler de Arapça altyazıyla izleyiciyle buluşturulacaktır.”

Okunma 1019 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 19 Mart 2018 20:12

"Bu web sitesi Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır."

"Bu web sitesinin içeriğinin sorumluluğu tamamıyla Aykırı Sinema Derneği'ne aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır."

Etinlikler Takvimi

« Ocak 2020 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Sosyal Paylaşım

©2020 AykırıSinema.com Tüm Hakları Saklıdır.

Search